Pokud jde o zeleninu, ať už kořenovou, ale také rajčata, okurky, cukety, brambory, či listovou zeleninu, je možné ji konzumovat denně v menším stejném množství. Zakazuje se ale jíst například rukolu, polníček, čekanku, pampelišku či vojtěšku. Obiloviny můžete konzumovat bez omezení, luštěniny v pravidelném množství.
V naší poradně s názvem OMEZENÍ PO OPERACI BRÁNIČNÍ KÝLY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martin.
Dobrý den,
Chci se ještě zeptat na to krkání. To platí při hojení nebo je to nastálo? Co se týče jídla tak pak lze konzumovat běžné jídlo nebo je tam určité omezení. Jak píšete návrat k plné síle znamená ,že při mé práci (břemena cca25-30kg) se navrátí zhruba za cca 2 měsíce.
Děkuji za odpověď
Martin
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Rekonvalescence je u každého člověka individuální a i ve vašem případě musíte pozorovat signály svého těla a zátěž dávkovat postupně. Nejlepším pomocníkem může být zkušený fyzioterapeut, kterých je dnes v každém fitness dostatek. S říháním je to podobné - postupně se stav upraví.
Kedlubna, ačkoliv je zelená, tak obsahuje jen minimální množství vitamínu K. 100 gramů kedlubny obsahuje jen 0,1 mikrogramu vitamínu K. Aby se dosáhlo denního limitu pro příjem vitamínu K, tak by bylo zapotřebí sníst celý pytel kedlubnů. Pokud tedy užíváte Warfarin, tak kedlubny můžete jíst bez omezení.
V naší poradně s názvem LÉK WARFARIN A CO NEJÍST PŘI JEHO UŽÍVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena Crmomanová.
Dobrý den,chci se zeptat zda můžu občast játrovou paštiku.Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Játra, stejně jako všechny vnitřnosti neobsahují žádný vitamín K a můžete je jíst bez omezení. Paštika vyrobená z jater nijak neovlivňuje účinky Warfarinu. Stejně tak můžete bez omezení konzumovat jakékoliv maso, taky neobsahuje žádný vitamín K.
Během léčby hyperkalcémie může dojít k dietnímu omezení a změně životního stylu do doby, než se hladina vápníku vrátí do normálu. Potravinové omezení může zahrnovat mléčné výrobky a výrobky bohaté na vápník, jako např. lososové konzervy a pomeranče. Vyhněte se takovým potravinovým doplňkům, při jejichž užívání je omezen pohyb na slunci.
Doba léčení zánětu šlachy záleží na rozšířenosti zánětu, v nejtěžších případech musí být šlacha chirurgicky odstraněna. Zánětu šlach lze velmi dobře předcházet správným cvičením a nepřetěžováním. Při zánětu šlach je jednou z nejzásadnějších částí léčby omezení pohybu postižené šlachy. Ta může být fixovaná například obvazem, ortézou nebo i sádrou. Po snížení pohybu se zánětlivá reakce postupně ustaluje a poškozená tkáň se léčí. Velmi pomáhají studené obklady. Zkusit můžete i různé chladivé gely. Pokud nedojde k omezení pohybu, není možné zánět šlachy vyléčit. Po vymizení zánětu by měla následovat rehabilitace postižené končetiny.
V naší poradně s názvem LÉKY NA ČIŠTĚNÍ CÉV se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr Macura.
Dobrý den,jsem ročník 1948,na čistění cév si dělám tento nápoj - je to na 2 litry
vody 4 citrony,4 stroužky česneku 4 cm pěkného zázvoru.Vše oloupat zbavit jadérek
potom rozmixovat a 30 minut nahřát v hrnci.Po zchladnutí přecedím do lahví a každé ráno piji slenici na lačno.Sdělte mi prosím jestli takovou kůru mohu užívat
stále,nebo je to nějak časově omezené.Předem děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Váš čistící nápoj můžete užívat stále bez omezení. Není v něm nic, co by se v těle akumulovalo a ohrožovalo by váš zdravotní stav.
Warfarinová dieta nemá s hubnutím nic společného, je určena výhradně pro pacienty užívající tento lék na úpravu krevní srážlivosti. Dnes už lékaři netrvají na přísném omezení nebo úplném vynechání určitých potravin. Mnohem důležitější jsou stabilní hodnoty vitaminu K, bez výkyvů. Doporučuje se proto především vyvážená strava založená na pestrém jídelníčku.
V naší poradně s názvem WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bára.
Dobrý den, už 13 let uřívám Warfarin a chtěla jsem se pozeptat, jestli může reagovat s čistě bilinnou pleťovou kosmetikou ve větším množství za den. Můžu ji pužívat bez omezení? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Všechno, co se používá na pokožku, nijak neovlivňuje účinky Warfarinu.
Bylinné čaje se doporučují v malém množství – 1 šálek denně. Zelený čaj je nevhodný, ovšem černý čaj nebo ovocné čaje si můžete dopřát bez omezení. Z alkoholu se denně povoluje půllitr piva, dvě deci vína nebo štamprle destilátu. Ovšem pozor, větší množství alkoholu než uvedené výrazně zvyšuje riziko krvácení.
Systémová skleróza se nedá vyléčit, proto se léčebný režim zaměřuje na potlačení příznaků, zastavení progrese onemocnění, odhalování a léčení komplikací a omezení postižení. Zde jsou některé z přírodních možností léčby:
Lokální aplikace hydratačních krémů nebo gelů s obsahem Aloe vera. Aplikování těchto produktů s pravidelným uvolňovacím cvičením může pomoci předejít kožním příznakům nebo omezit již vytvořené.
Omezení nadměrné konzumace jídla, doporučuje se dostatečný příjem tekutin a tvorba kvalitního jídelníčku. Obojí vám pomůže také s efektivní péčí o srdce.
Existuje celá řada přírodních prostředků pro domácí ošetření řízené hypertenze, hypotyreózy a rychlé léčby infekcí.
Domácí opravné prostředky a přírodní léky jsou velmi prospěšné, ale pokud dojde ke zhoršení příznaků, je nutná konzultace s lékařem.
Vepřové maso a ryby konzumujte dle zásad správné výživy. U drůbeže, hovězího a telecího masa pozor, obsah vitamínu K záleží totiž na tom, čím je zvíře krmeno – doporučuje se tedy raději malý příjem tohoto masa.
Mléko a mléčné výrobky
Lze je konzumovat v libovolném množství kromě jogurtů, ty pouze v malém množství – obsahují živé bakterie podporující růst bakterií v tlustém střevě, které podporují tvorbu vitamínu K.
Vejce
Bílky je možné konzumovat bez omezení, žloutky pouze 1 kus denně.
Tuky
Řepkový, slunečnicový olej a máslo obsahují jen malé množství vitamínu K, ale olivový a sójový olej je nutné používat pouze v nepatrném množství.
Potravinové doplňky
Vitamínové doplňky s výtažky ginkgo biloba, se zeleným čajem a vitamínem K nejsou povoleny.
Ovoce
Ovoce je povoleno v jakémkoliv množství kromě sušených švestek, manga, kiwi, ostružin. Maliny se konzumují jen v malém množství.
Zelenina
Kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, ředkvičky, ředkev), rajčata, okurky, papriky, cuketa, brambory, houby, listová zelenina, to vše lze jíst denně v malém (denně stejném) množství.
Vojtěška, pampeliška, čekanka, rukola, polníček, kelp nejsou povoleny.
Obiloviny
Bez omezení.
Luštěniny
Dodržovat příjem pravidelného množství luštěnin.
Nápoje
Bylinné čaje pít pouze výjimečně, a to v malém množství (1 šálek denně). Zelený čaj není povolen. Ovocné čaje, černý čaj lze pít bez omezení. Ostatní nealkoholické nápoje pít bez omezení.
Alkohol
Je povoleno pít 1 nápoj denně (0,5 l piva, nebo 2 dl vína, nebo 0,5 dl destilátu). Při pití většího množství alkoholu hrozí riziko nebezpečného krvácení!
Koření
Všechny druhy povoleny, vysoký obsah vitamínu K je jen v petrželové nati a v řeřiše.
V naší poradně s názvem POMERANČE A WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna Maňovská.
Dobrý den..
Užívám Warfarin a pokud mohu pít vodu s citrónem ,mohu jíst také popmeranče a pokud v omezeném množství tak kolik. Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pomeranče neobsahují téměř žádný vitamín K a tudíž jsou vzhledem k Warfarinu neškodné a mohou se konzumovat bez omezení. To samé platí i o pomerančové šťávě.
Mléko a mléčné výrobky lze jíst podle libosti, ovšem kromě jogurtů, ty konzumujte pouze omezeně, neboť obsahují bakterie podporující tvorbu vitaminu K. Bez omezení lze jíst vaječné bílky, u žloutků se doporučuje maximálně jeden denně. Z tuků je optimální hlavně řepkový a slunečnicový olej, vzhledem k dosti vysokému obsahu vitaminu K je nutné omezovat olivový a sójový olej. Dieta při léčbě Warfarinem omezuje i některé druhy ovoce, a to mango, kiwi, ostružiny, sušené švestky a maliny.
V naší poradně s názvem LÉK PRADAXA A JEHO CENA PRO PACIENTA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiřina Hanzalová.
Dobrý den, mám dotaz. Užívala jsem lék Warfarin a nyní budu brát Pradaxu. A prosila bych od vás odpověď, čeho se mám vyvarovat při užívání Pradaxy. Zatím vím, že se mám vyhnout bylinkám třezalce a šalvěji. Ostatní bylinkové čaje můžu? Také kustovnice čínská a chia semínka nejsou vhodné? A co kolagen Q10 Omega3 mastné kyseliny?
Můžu multivitamíny s minerály? Na kosti potřebuji vitamín D3, který mi předepisovala doktorka. Neměla jsem ho skoro rok. Léky vhodné jsou typu Paralen, Panadol a Paracetamol?
A jak je to se stravováním? Můžu špenát,brokolici,salát,česnek a ostatní zeleninu, která se musí "hlídat" při užívání Warfarinu??
Děkuji za vaši odpověď, na co je třeba dávat pozor při užívání Pradaxy.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék Pradaxa je místo Warfarinu za odměnu a to zejména proto, že při něm nemusíte sledovat téměř žádná omezení v tom, co zkonzumujete. Oproti Warfarinu můžete jíst zeleninu bez omezení. Jen si dejte pozor v případě bolesti a jejího tišení. Z volně prodejných léků proti bolesti můžete použít pouze Paracetamol (Paralen). Zůstaňte v kontaktu se svým lékařem a při příští návštěvě poproste o vhodné léky na bolest, které jsou jen na lékařský předpis.
Člověk by se při dietním omezení měl stravovat 4–6x denně. Dietní opatření se zaměřují na omezení tuků. Z tuků se proto doporučuje užívat pouze olivový olej nebo máslo. Kromě nezdravých tuků jsou nevhodné i látky tukům podobné, například vaječné žloutky (cholesterol).
Co jíst:
tuňák, treska či rybí filé
netučné vývary
ovesné vločky
ovoce (oloupaná jablka a hrušky)
produkty z obilí a škrobu
Co nejíst:
sádlo
umělé tuky
slanina
některé druhy zeleniny
Tipy pro vaření: Masa a zeleninu můžete dusit, vařit, připravovat v mikrovlnné troubě nebo péct ve vodní lázni. Pro lepší barvu a chuť můžete maso restovat nasucho na teflonové pánvi. Nepoužívejte jíšku ani cibulový základ. Pokud potřebujete zahušťovat, použijte nasucho opraženou mouku (takzvanou dietní jíšku) anebo zálivky z mouky a vody. Tuk přidávejte až do hotového pokrmu. Pokud rádi pečete, nepoužívejte kynutá těsta ani máslové krémy. Nahrazovat je můžete lehkými piškotovými těsty (s minimem vajec) a tvarohovými krémy s ovocem.
Dobrý den,
Chci se ještě zeptat na to krkání. To platí při hojení nebo je to nastálo? Co se týče jídla tak pak lze konzumovat běžné jídlo nebo je tam určité omezení. Jak píšete návrat k plné síle znamená ,že při mé práci (břemena cca25-30kg) se navrátí zhruba za cca 2 měsíce.
Děkuji za odpověď
Martin